ییلاق سوباتان تالش ☀️ ؛ بهشتی روی زمین

ییلاق زیبای سوباتان یکی از بی نظیرترین ییلاق های طبیعت گردی گیلان و از پرطرفدارترین جاهای دیدنی تالش به شمار می رود. ییلاقی سرسبز که از طرف شرق به جنگل های تالش و از سمت غرب به استان اردبیل است همچنین از سمت شمال به رودخانه لیسار و از جنوب نیز به ییلاق اسبومار ختم می شود.

معرفی ییلاق سوباتان

جایی که در آن می توانید در دشتی پر از شقایق به تماشای اسب های وحشی بنشینید، از چشمه های آن، آب خنک میل کنید و از دیدنی های این ییلاق زیبا لذت ببرید.

ویدیویی از سوباتان تالش

معرفی ییلاق سوباتان

ییلاق سوباتان تالش که در ارتفاعات شهر تالش 1900 تا 2500 متری از سطح دریا قرار دارد، یکی از مکان های جذاب و دیدنی در فصل های گرم سال به شمار می آید، به طوری که در گرمای آتشین تابستان، لکه هایی از برف در ارتفاعات ییلاق سوباتان به چشم می خورد.

جاهای دیدنی روستای سوباتان

یک روز گرم تابستانی در تعطیلات با هوای گرم در ترافیک گیر کرده اید، هوس شمال و آب و هوای معتدل و باران های گاه و بی گاه آن می تواند شما را وادا به سفری چند روزه کند، بار خود را می بندید و آماده سفر می شوید، زمانی که به ییلاق سوباتان تالش می رسید، خنکی هوا از همان ابتدای مسیر جسم شما را نوازش می دهد؛ چه هوای دلپذیری!

هوای زمستانی ییلاق سوباتان تالش

در این سفر لذت بخش سراغ غذاهای شمالی لذیذ می روید، رستوان هایی که میزها و صندلی های خود را چوب درختان ساخته اند و گوشت تازه گوسفندی را پخت کرده اند، مگر می شود شمال بروی و پلا کباب محلی را به همراه اشپل و باقالی از دست بدهی؟! بازارچه های سنتی انواع مختلف کباب را سرو می کنند و بوی غذاهای محلی از هر سمت به مشامتان می رسد.

غذای محلی سوباتان

از خوراکی های محلی ییلاق سوباتان تالش

می‌توان به سوجا دیله (ساج ایچی)، سیرجینه، جزلق، قورتماج، کته نون (نان سنگی)، قورما، سوجا نون یا ساج چورگی و گوزلی بریان یا بره بریان اشاره کرد. در سوباتان لذت چشیدن طعم پنیر سرخ شده و یا به زبان محلی پندیره ویسوج را از دست ندهید. (پنیر تازه محلی را می جوشانند و سپس در روغن سرخ می کنند، سرو این پنیر به همراه برنج می باشد.)

غذا محلی در سوباتان

متاسفانه در روستای سوباتان گاز و برق وجود ندارد، از این رو خانوار به صورت سنتی در خانه های کاه گلی، چادر و خانه های چوبی زندگی می کنند. این خانه ها باعث ایجاد بافت سنتی در منطقه شده اند و طبیعت بی نظیری را ایجاد کرده اند. در سوباتان کوه هایی را می بینید که سر به آسمان کشیده اند و دشت هایی پر از گل های شقایق و سرسبزی که یادآور حیات هستند.

خانه های ییلاق سوباتان

اکثر مردم بومی روستای سوباتان دامدار هستند و هزینه های زندگی خود را از طریق دامداری، فروش شیر و پنیر و کره و …. به دست می آورند. اکثر زنانی که در ییلاقات سوباتان زندگی می کنند، با انجام هنرهایی نظیر گلیم بافی، حصیربافی و…. به اقتصاد خانواده کمک می کنند، همچنین در کارهای دامداری و دوشیدن گاو، تهیه پنیر و… نیز کمک فراوانی به خانواده می کنند.‌

بهترین زمان سفر به ییلاق سوباتان

ییلاق زیبای سوباتان در منطقه ای سردسیر قرار دارد، از این رو بهترین زمان سفر اواخر بهار و تابستان است، زمانی که در اکثر شهرهای ایران گرمای کلافه کننده ای وجود دارد، می توانید به سمت این ییلاقات حرکت کنید و نسیم خنک را در لابه لای موهای خود احساس نمایید. دشت هایی پر از گل های شقایق و وحشی که در قسمت های مختلف آن وجود دارد، در میان آن ها قدم بزنید و عکس های زیبایی ثبت کنید.

طبیعت پاییزی سوباتان نیز بسیار زیبا و رمانتیک می باشد، لباس های گرم خود را آماده کنید و به سمت جاده تالش برانید، جاده شمال در فصل خزان همانند بهشتی ست که برگ هایش در حال رقصند و درختان رنگارنگ آن چشم هر بیننده ای را خیره می کنند، موسیقی مورد علاقه خود را پخش کنید و در دل طبیعت پیش بروید.

نکته ‌هایی برای سفر به ییلاق سوباتان تالش

  1. مهم ترین نکته ای که در سفر به ییلاق سوباتان تالش دارد، نداشتن آنتن موبایل است که این شرایط یک مزیت محسوب می شود، زیرا شما چند روزی که در دل طبیعت هستید، از فضای مجازی و دنیای اطراف دور خواهید بود و بدون دغدغه و فکر کردن به زندگی روزانه خود، می توانید از طبیعت و زیبایی هایش لذت ببرید و فکر خود را آزاد کنید. همچنین این موضوع باعث می شود که دستگاه های کارت خوان کار نکنند، در نتیجه بهتر است پول نقد همراه خود داشته باشید.
  2. در ییلاقات زیبای سوباتان گله های مختلفی وجود دارد، بهتر است از نزدیک شدن و عکس گرفتن با گله ها خودداری کنید، زیرا سگ های گله آماده حمله هستند.
  3. ییلاق سوباتان تالش در اکثر فصل های سال، سرد و بارانی است، از این رو بارانی، پانچو و لباس گرم را فراموش نکنید.
  4. اگر نمی خواهید مسیری را پیاده بروید، بهتر است سفر آفرودی را تجربه کنید، زیرا جاده ای مستقیم و آسفالت شده وجود ندارد، ماشین های سنگین مانند نیسان و آفرود گزینه های مناسبی برای سفر به سوباتان هستند.

ییلاق سوباتان کجاست؟

سوباتان بهشتی روی زمین

ییلاق سوباتان تالش در 36 کیلو متری شمال غرب تالش قرار دارد که با دریاچه نئور نیز فاصله ای 21 کیلومتری دارد. همچنین فاصه دریاچه تا لیسار از توابع تالش 22 کیلومتر است. سوباتان را می‌بایست جزئ توابع شهر لیسار دانست و این ییلاق یکی از بهترین جاهای دیدنی لیسار می باشد که می‌توانید از آن کنید.

منطقه ییلاقی سوباتان

در فصل های گرم سال، بهترین مکان برای گردش و فرار از گرما بیش از حد، سفر به ییلاقات است. شهر تالش ییلاقات زیبای فراوانی داشته که معروف ترین آنها ییلاق سوباتان تالش نام دارد. ییلاقاتی که در فصل بهار با گل های رنگارنگی که طراحی خالق جهان را نشان می دهند، دیده می شود. دشت شقایق که در این ییلاق قرار دارد،

زیبایی منحصربه فردی را در این منطقه ایجاد کرده است. رنگ سرخی که در جای جای ییلاق به چشم خورد، با قدم زدن در این بام سرسبز، عطر خوشی به مشامتان می رسد. از دیگر زیبایی هایی که در سوباتان به عنوان جاهای دیدنی تالش وجود دارد، آبشار ورزان، چشمه های پر آب و سرسبزی های تمام نشدنی است.

جاهای دیدنی روستای سوباتان تالش

آبشار وِرَزان

در ناحیه شمال غربی ییلاق سوباتان تالش روستای سرسبز ورزان قرار دارد که در دل خود آبشاری زیبا به نام ورزان را جای داده است. این آبشار فاصله ای تقریبا چهار کیلو متری تا روستا دارد. آب این آبشار زیبا از رودخانه بزرگ لیسار سرچشمه می گیرد و راه دسترسی به به آبشار چندان دشوار نیست چون با یک پیاده روی همراه با تماشای مناظر زیبای دشت های اطراف می توان به آبشار رسید و از دیدن آن لذت برد.

سوباتان بهشتی روی زمین

دریاچه نئور

در ارتفاعات سمت غرب ییلاق سوباتان تالش

دریاچه ای زیبا به نام  نئور قرار دارد که با ارتفاع 2500 متر از سطح دریا بزرگترین دریاچه یخچالی و آب شیرن منطقه است. در نئور ماهی های خاصی به نام قزل آلای رنگین کمانی زندگی می کند که مخصوص این دریاچه  هستند و هر ساله علاقه مندان به ماهیگیری خود را به اینجا می رسانند که علاوه برماهیگری ازطبیعت بکر آن لذت می برند.

پارک جنگلی آلچالق

در قسمت غربی جنگل های لیسار تپه های کم ارتفاعی وجود دارد که سراسر پوشیده از بوته های درختان آلوچه  هست که به علت آب و هوای ییلاقی رشد قدی نکرده اند. عصرهنگام گردشگران و اهالی این منطقه برای چیدن آلوچه همچنین جمع آوری قارچ به این پارک طبیعی می ورند.

سوباتان بهشتی روی زمین

قلعه خشک

این قلعه باستانی که در قسمت پایین سوباتان واقع شده است برخلاف اسمش قلعه ای سرسبز است که به اقامتگاه بزرگان نیز معروف است و یکی از نقاط دیدنی ییلاق سوباتان تالش به حساب می آید.

سوباتان بهشتی روی زمین

قوری دره، گورستان هفت هزار ساله

وجود گورهای سنگی بزرگ در قوری دره حاکی از گذشته ای باستانی و باقدمت بسیار زیاد می باشد. این قبرستان درفاصله سه کیلومتری از خود دره قرار دارد، که تاریخ آن به قبل از اسلام باز می گردد.

سوباتان بهشتی روی زمین

 

چمنزار بیدَه پِشت

اینجا که به بام سوباتان معروف، است دشتی وسیع و سرسبز است و از اینجا می توان کل منطقه را تماشا کرد. هرساله در بام سوباتان مسابقات محلی مختلفی از جمله اسب سواری برگزار می شود که طرفداران زیادی پیدا کرده است و هرساله خود را به این مسابقات می رسانند.

سوباتان بهشتی روی زمین

جاهای دیدنی اطراف ییلاق سوباتان تالش

جاده اسالم به خلخال: خود را در جاده ای پاییزی میان درختانی در هم تنیده تصور می کنم؛ زمانی که آهنگ آرامش بخشی در حال پخش است. درختانی که با از دست دادن برگ های خود هنوز هم چون سروی ایستاده اند و جاده ای پر از زیبایی های بی انتها را ایجاد کرده اند. جاده اسالم به خلخال یکی از بی نظیرترین و رویایی ترین جاده های شمال کشور به شمار می‌آید.

سورتمه ریلی تالش: در میان جنگل ها با دیدن این همه شگفتی با سرعتی زیاد، می توانید علاوه بر هیجان، در زیبایی های محیط اطراف خود غرق شوید. این مسیر در پاییز و زمستان نیز بسیار دیدنی می باشد. زمانی که در میان مه عبور می کنید و درختانی را که با رنگ های زرد و نارنجی خود نمایی می کنند، می بینید؛ تا به حال، شگفتی های خلقت و هیجان را در کنار هم تجربه کرده اید؟ سورتمه ریلی تالشسورتمه ریلی تالش تواند بهترین لحظات را در سفر به تالش برای شما ثبت کند.

دریاچه سراگاه: این دریاچه درواقع یک آبگیری کوچک است که به دلیل زیبایی و انعکاس درختانی که روی آب ایجاد می شود، به دریاچه شگفت انگیز سراگاه شناخته می شود. مردم محلی این دریاچه را با نام سد خاکی نیز می شناسند. در این آبگیر مردم بومی ماهیان را پرورش داده و منبع درآمدی برای خود ایجاد کرده اند. به دلیل وجود ماهی ها، مرغ های ماهی خوار زیادی به این منطقه می آیند.

گیاهان دارویی در دشت های سوباتان

گلپر

این گیاه از مشهورترین گیاهان شمال ایران است که خاصیت دارویی دارد و به عنوان ادویه نیز استفاده می شود. سالانه چندین تن از این گیاه خودرو  توسط مردم سوباتان برداشت و روانه بازار می شود.

سوباتان بهشتی روی زمین

پونه

در سوباتان هر کجا آبی دیده شود قطعاً گیاهی به نام پونه نیز کنار آب وجود دارد که بوی دلنشینی دارد. این گیاه معمولا همراه ماست مصرف می شود. و در تهیه ترشی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

بومادران

سوباتان بهشتی روی زمین

به این گیاه علف هزار برگ نیز گفته می شود. مردم  ییلاق سوباتان تالش از بومادران برای درمان بواسیر و تب استفاده می‌کنند. بعضی از روستایی‌های این منطقه در زمین‌های خود بومادران کشت می کنند تا کمک خرجشان باشد.

اقامت در سوباتان

بیشتر افراد با تورهای گردشگری به سمت ییلاق سوباتان می روند و تجهیزات کاملی را برای شب مانی و کمپینگ دارند، این روش برای خانواده ها و افرادی بچه دارند، سخت خواهد بود. برای اقامت ویلا در سوباتان می توانید زمان دقیقی را در سایت مشخص کرده و بهترین گزینه ها را ببینید، جیگو سفری مطمئن را برای شما تضمین می کند

و خدماتی از قبیل پشتیبانی در طول سفر را ارائه می دهد. شما می توانید از این طریق درخانه های محلی سوباتان اقامت داشته باشید و غذاهای خوشمزه و محلی را نوش جان کنید.
همچنین می توانید سوئیت هایی که در اطراف این ییلاق زیبا وجود دارد را اجاره کرده و یا در هتل مجهزی در شهر تالش بمانید. به این صورت با توجه به سلیقه خود گزینه مناسبی را انتخاب کنید.

سخن آخر

خب اگر ذره ای علاقه به طبیعت داشته باشید، حتما فکر سفر به سوباتان به سراغ شما آمده است. منطقه ای مبرا از دنیای اطراف و واقعا قطعه ای از بهشت، روی زمین. اگه قصد سفر شمال را دارید، به هیچ وجه این بهشت زمینی را فراموش نکنید. برای سفر به سوباتان می توانید محل اقامت خود را در شهر تالش، لیسار یا حتی خود سوباتان با جیگو تامین کنید.

سوالات متداول

سوباتان

ییلاق سوباتان تالش که در ارتفاعات شهر تالش 1900 تا 2500 متری از سطح دریا قرار دارد، یکی از مکان های جذاب و دیدنی در فصل های گرم سال به شمار می آید، به طوری که در گرمای آتشین تابستان، لکه هایی از برف در ارتفاعات ییلاق سوباتان به چشم می خورد.

آب و هوای سوباتان

به دلیل رطوبتی که در سراسر گیلان وجود دارد به ندرت شاهد منفی صفر درجه در گیلان هستیم اما از آنجای که سوباتان در اتفاعات گیلان قرار دارد در فصل زمستان هوای بسیار سرد و برفی دارد اما در دیگر فصول هوای خنکی دارد

سوباتان کجاست

ییلاق سوباتان تالش در 36 کیلو متری شمال غرب تالش قرار دارد که با دریاچه نئور نیز فاصله ای 21 کیلومتری دارد. همچنین فاصله دریاچه تا لیسار از توابع تالش 22 کیلومتر است. سوباتان را می‌بایست جزئ توابع شهر لیسار دانست و این ییلاق یکی از بهترین جاهای دیدنی لیسار می باشد که می‌توانید از آن دیدن کنید.

ییلاق سوباتان در کدام استان است

ییلاق سوباتان تالش در شمال کشور و در استان گیلان قرار دارد.

جاهای دیدنی سوباتان

از جاهای دیدنی سوباتان میتوان به: آبشار وِرَزان،چمنزار بیدَه پِشت،قلعه خشک و … اشاره کرد

4.9/5 - (7 امتیاز)

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

  1. سوباتان یکی از خفن ترین جاهای هست که من تا به حال رفتم، ما تابستون رفتیم ییلاق سوباتان با اینکه افتاب بود ولی باد خنکی داشت میومد زیاد بخاطر گرما اذیت نشدیم، یه مشکلی که سوباتان داره جادشه، خیلی جاده خاکی داره پیشنهاد میکنم تا حد ممکن با ماشین های شهری به این منطقه نرید،

دیدگاهتان را بنویسید