مسیر بهشت از جاده اسالم به خلخال میگذرد…

جاده اسالم به خلخال کجاست؟

خود را در جاده ای پاییزی میان درختانی در هم تنیده تصور می کنم؛ زمانی که آهنگ آرامش بخشی در حال پخش است. درختانی که با از دست دادن برگ های خود هنوز هم چون سروی ایستاده اند و جاده ای پر از زیبایی های بی انتها را ایجاد کرده اند. جاده اسالم به خلخال یکی از بی نظیرترین و رویایی ترین جاده های شمال کشور به شمار می‌آید.

زیبایی های جاده ای در شمال کشور

جاده اسالم به خلخال

تا به حال برایتان پیش آمده است که وارد جاده ای شوید و دلتان نخواهد که جاده به پایان برسد؟ در اکثر مسافرت ها ما رانندگی می کنیم تا به یک مقصد برسیم. جاده اسالم یکی از زیباترین جاده های کشور می باشد و همچنین یکی از جاهای دیدنی گیلان به شمار می‌آید با نظم خاصی درختانی زیبا و درهم تنیده را در خود جای داده است. کوه هایی که از اطراف با پوشش سبز رنگ خود استاده اند. رودخانه هایی که از پای کوه ها و لابه لای سنگ ها در حال گذر است.

شما می توانید در این جاده ساعت ها توقف کنید و محو زیبایی های اطراف شوید. به سمت رودخانه بروید و در فصل تابستان از خنکی آب استفاده کنید.

جاده اسالم به خلخال کجاست؟

مه در جاده اسالم به خلخال

هرکسی که به سمت شمال کشور رفته باشد، بدون شک گذری از جاده اسالم به خلخال داشته است؛ شاید برای شما سوال باشد که اسالم کجاست و این حجم از زیبایی چگونه می تواند در جاده ای وجود داشته باشد! اسالم بخشی از شهر تالش بوده و جمعیتی حدود 10 هزار نفر را در خود جای داده است. و جاده اسالم به خلخال نیز یکی از بهترین جاهای دیدنی تالش به شمار می‌آید. مردم این منطقه به زبان های تالشی و ترکی سخن می گویند.

عکس جاده اسالم به خلخال زیبا

اگر بخواهیم درمورد صنایع دستی این منطقه صحبت کنیم، یاد گلیم بافی های رنگی، محصولات تزئینی که از چوب ساخته شده و همچنین سفال های با طرح های خاص می افتیم. این جاده به مکان های زیبای فراوانی ختم می شود. شما می توانید با حرکت به سمت اسالم علاوه بر لذت بردن از مسیر، به مناطق زیبای گردشگری اطراف اسالم نیز بروید.
برای رفتن به جاده اسالم به خلخال کافی ست، از سمت تالش به غرب استان گیلان حرکت کنید تا به مسیر کیلومتری برسید. این مسیر از شهر اسالم شروع شده و در نهایت به شهرستان خلخال که در جنوب استان اردبیل، قرار دارد، منتهی می ‌شود.

مسیر دسترسی به جاده زیبا و پر از درخت اسالم

عکس هوای جاده اسالم به خلخال

اگر می خواهید از سمت پایتخت به جاده اسالم به خلخال سفر کنید، لازم است حدود 450 کیلومتر رانندگی کنید. فاصله تهران تا اسالم می تواند حدود 8 ساعت طول بکشد، اما زمانی که به این جاده زیبا می رسید، کل خستگی های مسیر و رانندگی رفع خواهد شد و غرق در زیبایی های بی پایان مسیر خواهید شد. در این مسیر به خلخال می رسید و سپس به سمت گیلان حرکت خواهید کرد.

در صورتی که بخواهید از سمت گیلان به اسالم برسید، لازم است از جاده قزوین، رشت برانید و پس از پلیس راه سراوان از پل فومن به رضوانشهر به سمت سالم برانید. برای دستیابی راحت تر مسیر، روی لینک زیر کلیک کرده و مسیر را از روی نقشه پیدا کنید.

نقشه

جاهای دیدنی جاده اسالم به خلخال

جاهای دیدنی جاده اسالم به خلخال
عکس از ساعد ریاضی

زمانی که وارد جاده فوق العاده زیبای اسالم به خلخال می شوید، در ابتدا با جاده ای پوشیده از درخت مواجه خواهید شد. در این جاده 70 کیلومتری زیبا، درختانی در کنار هم روییده و تا آسمان کشیده شده اند. کوه هایی پر از سرسبزی و رودخانه هایی وجود دارد. رازهایی نهفته در این جاده پر پیچ و خم وجود دارد که هر چه به سمت کوه ها پیش بروید، منظره زیبایی را خواهید دید. پس از طی مسیر تقزیبا یک ساعته به دشتی سبز می رسید.

عکس جاهای دیدنی جاده اسالم به خلخال
عکس از ساعد ریاضی


در گذر از این مسیر بکر، ساعاتی را برای استراحت اختصاص دهید و زیر اندازی پهن کرده و منظره را تماشا کنید. از زیبایی های جاده می توان به هوای مه آلودش اشاره کرد که فضایی رمانتیک را پدید آورده است. بهترین زمان سفر به جاده اسالم به خلخال فصل های گرم سال است، زیرا خنکی و نسیم ملایم در فصل تابستان حکم فرماست. پس از تمام شدن مسیر سفر خود را ادامه دهید تا به جنگل های زیبا و سواحل دریای خزر، روستاها و عشایر برسید.

کوه های جاده اسالم به خلخال
عکس از ساعد ریاضی

روستاها و عشایر جاده اسالم

تصور کنید در روستاهایی اطراف جاده ای زیبا زندگی می کردید، صبح ها با صدای آواز خروس چشمان خود را باز می کردید و صبحانه خود را در ویو فوق العاده جنگل ها و دامنه های سرسبز میل می کردید. در دامنه این روستاها کندوهای عسل دیده می شود که عسلی خوشمزه و طبیعی را برای اهالی خود به ارمغان می آورد.

دشت هایی پر از گل های رنگارنگ که در فصل بهار به زیبایی محوطه را نورانی می کنند. از جاهای دیدنی اسالم به خلخال می‌توان به مجره، خوجین، کرمان، مَتَش، وَرگَه دَرَه، اسب بونی، گردنه الماس، خرجگیل، شوندَول، شرشر، و… اشاره کرد که می توانید با اجاره کلبه چوبی، یک شب را مهمان اهالی روستاها باشید.

 • خرجگیل

روستای زیبای خرجگیل در ابتدای مسیر جاده اسالم خلخال قرار دارد

روستای خرجگیل در جاده اسالم به خلخال
 • دریابن

اگر بخواهیم نام دریابن را به فارسی ترجمه کنیم میشود (زیر دریا) مسیر دریابن یکی از جاهای دیدنی جاده اسالم به خلخال است, دریابن به آبشار 30 متری که دارد معروف است, لازم به ذکر روستای دریابن در دل خود ییلاقاتی مانند ییلاق زیبا و تاریخی گاخس را دارد.

ییلاق دریابن

اولین ییلاقی که شما از جاده اسالم به خلخال به آن خواهید رسید ییلاق بسیار زیبا و پر امکانات اسب وونی است.

ییلاق اسبوونی
 • ییلاق لومَه وِشت

ییلاق لومه وشت در ابتدای ییلاق اسب وونی قرار گرفته است, در میان مغازه ها یک جاده خاکی وجود دارد که شما اگر آن را ادامه دهید به لومه وشت خواهید رسید,

ییلاق لومه وشت
متاسفانه عکس باکیفیتی از ییلاق لومه وشت موجود نیست!
 • ییلاق مَتش

ییلاق متش بعد از اسب وونی قرار دارد که از امکانات خوبی نیز برخورد دار است.

ییلاق متش
 • چارَسو,

چار سو یکی از جاهای دیدنی جاده اسالم به خلخال است که بعد از ییلاق متش قرار دارد, شما بعد از وارد شدن به ییلاق چار سو و رسیدن به مغازه ها کوه بلندی را مشاهده خواهید کرد که به ایستل معروف است.

ییلاق چارسو
 • ییلاق کرمون

یکی از ییلاق های بسیار قدیمی اسالم به خلخال

ییلاق کرمون
 • ییلاق باشکوه الماس

ییلاق الماس یکی از ییلاقاتی است که بسیار برای مردم این منطقه مهم است, به طوری که بسیاری از بازاری های این منطقه اسم های مغازه های خود را الماس گذاشته اند. از زیبای های این ییلاق هرچه بگویم باز کم است.

ییلاق الماس

از دیگر جاهای دیدنی جاده اسالم به خلخال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیاره
 • پونه خونی
 • زَرده ژَ
 • لَرزره
 • دوخاله کوه
 • و بسیاری از ییلاقات دیگر

دشت شقایق

اگر می خواهید دشت پر از گل های زیبای شقایق را ببینید، بهتر است در بهار فصل های اردیبهشت و خرداد به این منطقه بروید. در مسیر خود گل های شقایق را خواهید دید که محل بسیار مناسبی برای گرفتن سلفی های زیبا برای شبکه های اجتماعی شما است. برای رفتن به دشت شقایق تور گردشگری نیز وجود دارد، در صورتی که با مسیر آشنایی ندارید، با گروه ویژه ای به سفر بروید تا لذت گردش خود را چند برابر کنید.

دشت شقایق جاده اسالم به خلخال

دریاچه نئور جاده اسالم به خلخال

این دریاچه زیبا در بین استان گیلان و اردبیل، میان کوه هایی بلند و مرتفع واقع شده است. دلیل هوای سرد و بارش های فراوان در این منطقه نیز موقعیت جغرافیایی می باشد. اگر در فصل تابستان به سمت شمال کشور سفر کردید، بازدید از دریاچه نئور را از دست ندهید. نئور شامل دو قسمت جدا از هم است که در فصل بهار به دلیل آب شدن برف های کوه ها، دو قسمت به هم می پیوندند و دریاچه را تشکیل می دهند.

قسمت بزرگتر دریاچه نئور مساحتی حدود 180 هکتار و قسمت کوچکتر دارای مساحت 40 هکتار است. عمق این دریاچه نیز از 5 تا 13 متر متغیر می باشد. این منطقه زیر نظر سازمان محیط زیست کشور بوده و اقلیم و اکوسیستم محیطی آن اهمیت بسیار زیادی دارد.

دریاچه نئور اسالم به خلخال

جنگلی گیسوم

اگر به شمال کشور سفر کرده و از جاده اسالم به خلخال رد شده باشید، بدون شک جنگل های پر از درخت گیسوم و ساحل زیبای آن را دیده اید. این منطقه برای افرادی که هم عاشق جنگل و هم دریا هستند، بسیار مناسب است. همچنین افراد زیادی گیسوم را بخاطر خدمات و امکانات کامل آن انتخاب می کنند. در دو طرف جاده، درختان تنومندی را می بینید که تا نزدیکی ابرها کشیده شده اند،

جاده گیسوم

اقیانوس آبی که از بین درخت ها دیده می شود و ساحلی شنی که محل مناسبی برای قدم زدن و لذت بردن است. شما می توانید در این منطقه گردشگری، ناهار خود را در زیر سایه درختان میل کرده و غروب آفتاب را در سواحل آن تماشا کنید.

از امکانات این منطقه می توان به سوئیت هایی مجهزی که در نزدیکی ساحل ساخته شده اند، اشاره کرد. با اجازه سوئیت می توانید با صدای آرامش دهنده موج ها به خواب فرو بروید و صبح را با آهنگ زیبای اقیانوس چشم باز کنید. بازارچه ای نیز در اطراف ساحل وجود دارد که کلاه هایی زیبا، لباس های ساحلی و صندل هایی مناسب برای لب ساحل را می فروشند.

آبگرم گیوی

آب گرم گیوی

از دیدنی های جاده اسالم به خلخال آبگرم گیوی است، مردم بومی خلخال آبگرم گیوی را با نام های مختلفی مانند خالخال سوئی و یا ایستی سو نام می برند. این آبگرم در 5 کیلومتری شهرستان گیوی و بر فراز کوه قرار دارد. در صورتی که بیماری هایی مانند رماتیسم، بیماری های پوستی، درد مفصل و گرفتگی عضله در کمر و بدن خود داشته باشید، این آبگرم روشی طبیعی و مناسب برای درمان است.

همچنین در درمان بیماری های گوارشی و اعصاب نیز موثر می باشد. (دلیل این امر می تواند برخورد لا توده آذرین و رشته های آهکی باشد)این آبگرم به صورت زنانه و مردانه ساخته شده و دارای دوش هایی برای استفاده است.

شهرستان خلخال

شهرستان خلخال

آخرین مرحله از جاده زیبای اسالم به خلخال، شهرستان خلخال قرار دارد که به دلیل نزدیکی به استان گیلان، دارای طبیعت زیبایی می باشد. هوای خنک جاده اسالم به دلیل این شهرستان و کوه های اطراف آن است. در خلخال نیز جاذبه های گردشگری فراوانی وجوود دارد. شما می توانید یک روز را در این شهرستان سپری کنید و به پارک اللر باغی و تفرجگاه ازنو بروید. این منطقه دارای زمین های ورزشی بزرگی می باشد که برخی مسابقات ورزشی در آن اجرا می شود.

شاید شنیده باشید که آبگرم هایی که از دل کوه ها و یا زمین بیرون می آیند، می توانند خواص گوناگونی داشته باشند و برخی از پا درد، کمر درد و… را درمان کنند. شما می توانید در سفر خود به شهرستان خلخال، به آبگرم گیوی بروید و در این محل که در اکثر روزهای ال خلوت است، لحظات آرامش بخشی را تجربه کنید.

رانندگی در مسیری پر از درخت

وقتی وارد جاده 70 کیلومتری اسالم می شویم، ترکیبی بی نظیر از جنگل، درختان، رودخانه، آبشار و کوه ها به چشم می خورد. حرکت در میان این ترکیب فوق العاده سفری رویایی را برایمان به ارمغان می آورد. این جاده شگفت انگیز با موسیقی مورد علاقه مان می تواند به زیبایی های مسیر بیافزاید. معروف ترین قسمت جاده، گردنه الماس است که به عنوان یکی از زیباترین جاده های ایران به حساب می آید.
این جاده در فصل های سرد سال در برخی مواقع به دلیل بارش سنگین بسته است و یا تردد با ماشین های سنگینی مانند آفرود امکان پذیر است. اگر اهل سفر جاده ای با آفرود هستید، دی ماه این جاده را از دست ندهید.
کوهنوردی
در صورتی که قصد کوهنوردی در جاده اسالم به خلخال را دارید، مسیری در کنار جاده آسفالت وجود دارد که در بیشتر مواقع ساکنان روستاهای اطراف از آن استفاده می کنند. برای راحتی مسیر کوهنوردی توصیه می شود که از خلخال شروع کنید و به سمت اسالم برسید چون این مسیر راحت تر است. کوهنوردی لذت بخشی بر قله کوه های سرسبز که گاهی نیز سفید پوش می شود، بسیار لذت بخش خواهد بود.
جنگل ‌نوردی
در صورتی که علاقه مند به جنگل و درختان تنومند هستید، می توانید به سمت روستاهای اطراف بروید، به عنوان مثال روستای روستای نهالستان پیرسون مسیری برای ورود به جنگل و در نهایت قله دارد. اگر جنگل را تا انتها طی کنید به دره ای با اسم دره اشراف می رسید.
اگر شب های جنگل را دوست دارید، می توانید با اجاره ویلا جنگلی، هیجان را در شب های جنگل و صدای حیوانات مختلف تجربه کنید. این ویلا ها در اکثر موارد چوبی بوده و منظره فوق العاده ای دارند.
دوچرخه ‌سواری
اگر به صورت حرفه ای دوچرخه سواری می کنید، این مکان یکی از زیباترین جاده هایی است که می توانید یک روز تعطیل خود را پا بزنید و در بین راه نیز استراحتی بین هوای پاکیزه جنگل و زیر سایه درختان داشته باشید. همچنین رودخانه هایی برای شستن دست و صورت نیز وجود دارد تا به راحتی پس از رفع خستگی، به مسیر خود ادامه دهید.
عکاسی
امروزه بیشتر افراد قبل از عروسی کلیپ هایی را می سازند که در مراسم هایشان پخش کنند و یا برخی افراد عکاسی و یا فیلم برداری برای تولد خود دارند. اگر می خواهید عکس و فیلم هایی در یک مکان خاص داشته باشید، بهتر است به سمت جاده اسالم به خلخال بروید. این جاده محل بسیار مناسبی برای کلیپ های عاشقانه است.
به خصوص در فصل پاییز که ابرها پایین آمده و جاده را مه فرا گرفته است، آتشی روشن کرده و در حالی که قهوه می نوشید، کلیپ های بی نظیری را زیر درختان زرد و نارنجی به تصویر خواهید کشید.
پیک نیک
برای افراد بومی که در اسالم و یا خلخال زندگی می کنند، بهترین مکان برای بعداز ظهرهای روز تعطیلی جنگل های این جاده است. همچنین در صورتی که در مسافرت طولانی به یک مقصد بسیار دوری هستید، می توانید ساعاتی را در کنار رودخانه هایی با آب های جاری اسالم بنشینید و در هوای پاک این فضا از زیبایی ها لذت ببرید.
رستوران گردی
همان طور که می دانید استان گیلان به عنوان خلاق ترین شهر از نظر غذا به شمار می آید. بی شک در مورد فسنجان های ترش، لونگی هایی که با استفاده از رب انارهای محلی پخت می شود، خورشت های بی نظیر باقالی قاتوق، ترشه تره، کباب های لذیذ محلی مانند کباب ترش، گمجه کباب و… را به همراه کته و سینی های مزه خوشمزه اشپل، باقالی و گردو شنیده اید. برای اینکه بتوانید خوراکی های لذیذ شمالی را میل کنید، می توانید در رستوران های شهر تالش و یا رستوران های بومی در روستا، یک وعده غذایی خوشمزه را میل کرده و سپس به مسیر خود ادامه دهی

بهترین فصل سفر به رویایی ترین جاده شمال کشور

استان گیلان در متعادل ترین قسمت کشور از نظر آب و هوایی قرار دارد. هر چه به سمت غرب برویم و به استان همیشه سرد اردبیل نزدیک شویم، سرما را بیشتر حس می کنیم. جاده اسالم به خلخال، در فصل سرد و زمستانی پراز برف می شود، از این رو اگر سفرهای جاده ای را با آفرود ترجیح می دهید، در این فصل به سمت این جاده حرکت کنید.

پاییزهای این جاده، رویای ترین حالت ممکن را دارد. زمانی که درختانی با برگ های رنگی یکدیگر را در آغوش کشیده اند و همچون سایه بانی بر روی جاده قد علم کرده اند. برگ هایی که روی آسفالت پخش شده و با عبور از رویش موسیقی دل نشینی ایجاد می کند.فصل های گرم این جاده سحرآمیز نیز بسیار جذاب و آؤامش بخش است.

نسیم های خنکی که از سمت خلخال به سوی این جاده رونه می شود، گرمای و هوای شرجی شمال را خنثی می کند. درختانی که لباس سبز خود را دوباره به تن کرده اند و دور تا دور جاده خود نمایی می کنند.

نکات مهم برای سفر جاده ای به اسالم

 • در صورتی که قبلا به این جاده سفر نکرده اید، بهتر است دقت فراوان داشته و با آرامش رانندگی کنید، زیرا جاده بسیار پیچ در پیچ است.
 • در مسیر 70 کیلومتری اسالم هیچ پمپ بنزینی وجود ندارد، از این رو باک ماشین خود را پر کنید.
 • اگر قصد سفر به جاده اسالم را در فصل های سرد سال دارید، بهتر است کاپشن های بادی، هودی، لباس های پشمی، کلاه و شال گردن خود را فراموش نکنید.
 • در فصل های سرد سال و زمستان های پر برف با ماشین های معمولی به سمت این جاده حرکت نکنید.
 • از آن جایی که جاده در بین کوه ها قرار دارد و به استان همیشه سرد و کوهستانی ازدبیل نزدیک است، حتی در هنگام سفر در فصل تابستان، لباس های گرم خود را فراموش نکنید. به خصوص در حالتی که قصد کمپ زدن داشته باشید.

جاذبه های اطراف جاده اسالم به خلخال

سورتمه ریلی تالش، سورتمه تالش یکی از جاهای دیدنی جاده اسالم به خلخال است.

پاییز پارک جنگی سیاهداران

جاهای دیدنی پره سر، یکی دیگر از منطقه های که شما بعد از سفر به جاده اسالم به خلخال باید به سراغ آن بروید جاهای دیدنی پره سر است.

ساحل روکنار

جاهای دیدنی لیسار، شهر لیسار یکی از شهر های تاریخی اطراف جاده اسالم به خلخال است که پیشنهاد میکنیم از جاهای دیدنی لیسار دیدن کنید.

جاهای دیدنی لیسار

دریاچه سراگاه، روستای سراگاه که تقریبا در نزدیکی جاده اسالم به خلخال است، یک دریاچه بسیار زیبا در دل خود دارد که حتما ازآن دیدن کنید.

دریاچه سراگاه تالش

ییلاق سوباتان تالش

ییلاق زیبای سوباتان یکی از بی نظیرترین ییلاق های طبیعت گردی گیلان و از پرطرفدارترین جاهای دیدنی تالش به شمار می رود. ییلاقی سرسبز که از طرف شرق به جنگل های تالش و از سمت غرب به استان اردبیل است همچنین از سمت شمال به رودخانه لیسار و از جنوب نیز به ییلاق اسبومار ختم می شود.

در سفر به جاده اسالم، کجا اقامت داشته باشیم؟

اگر به جاده زیبای اسالم آشنایی داشته باشید؛ شاید دلتان بخواهد که شبی را کمپ کرده و در جنگل های اسالم به صبح برسانید. این روش برای ماجراجویانی که تجربه فراوانی داشته باشند، مناسب است. درصورتی که با خانواده خود سفر کرده اید، بهتر است سراغ مکانی امن برا شب مانی و استراحت باشید.

در اطراف جاده اسالم و شهر تالش ویلاهای بوم گردی و جنگلی زیبایی وجود دارند که می توانند شما را از دغدغه های روزمره دور کنند. همچنین سوئیت های آپارتمانی فراوانی ساخته شده است که با قیمت هایی مناسب برای مسافران در نظر گرفته می شود.
برای انتخاب مناسب ترین مکان و اجاره ویلا در تالش، می توانید از جیگو کمک بگیرید. به این ترتیب تاریخ ورود و خروج و شهر مورد نظر را انتخاب می کنید تا جیگو بهترین مکان های موجود در تایم مورد نظر شما را نمایش دهد. با خدمات منحصربه فرد جیگو خاطراتی زیبا را در دفتر زندگی خود ثبت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه کاربران (3 دیدگاه)

 1. وای این جاده بی نظیره، چند سال پیش به اتفاق خانواده به جاده اسالم به خلخال رفتیم ما پاییز رفتیم ما نزدیک های ساعت 5 عصر رسیده بودیم به مقصدمون اما تو این مسیر خیلی لذت بردیم زمانی که ما تو مسیر بودیم مه زیادی بود و بارون نم نمی هم میبارید یه حس عجیب غریبی داشت پیشنهاد میکنم توی این مسیر هیچ اهنگی نزارید و از صدای طبیعت لذت ببرید.
  نمیدونم چرا صبح نتونستم زیاد بخوابم و شیش بیدار شدم، هوا خیلی تاریک بود و یه سوز سرد شدیدی هم میومد هیزوم های هم که داخل بخاری هیزومی گذاشته بودیم کاملا خاکستر شده بودن برای همین دوباره هیزوم گذاشتیم و بخاری رو روشن کردیم، صدای جالبی که از شنیدنش خیلی ذوق کردم صدای زنگونه گله گوسفند های بود که داشتن چوپان میرفتن به چِرا واقعا حس قشنگی بود، چای گذاشته بودیم و با نون و پنیر محلی که دیشب توی مسیر گرفته بودیم صبحانه خوردیم، کم کم افتاب داشت درمیومد حدودا اطراف ساعت 9 به اتقاق برادرم رفتیم بیرون، ییلاقی که ما رفته بودیم ییلاق چارسو بود، ما رفتیم بالای یه کوهی که بعد فهمیدیم محلی های این منطقه بهش میگن (استیل یا ایستل) تجربه فوق العاده ای داشتم به جرات میتونم بگم یکی از بهترین روز های زندگی من بود، اتفاقی چشمم به این مقاله خورد و خواستم تجربه خودمو از سفر به جاده اسالم به خلخال براتون بگم
  ممنون از مقاله خوبتون

 2. یکی از بهترین تجربه های زندگیم سفر به جاده اسالم به خلخال بود، یک سال بعد از ازدواجم با همسرم به این مکان زیبا رفتیم، ما اخر هفته به این مسیر سفر کردیم که به شما توصیه میکنم اخر هفته ها به این مسیر نرید چون حسابی ترافیک و شلوغه، اگر قصد برگشت هم دارید سعی کنید تا قبل از ساعت 3 حرکت کنید چون بعد از ساعت 3 مسیر بسیار شلوغ میشود.

 3. درود
  این مسیر واقعا زیباست مخصوصا توی فصل بهار؛ مشکلی که این جاده داره اینکه خیلی شلوغه واقعا شلوغه پشنهادی که من براتون دارم اینکه صبح خیلی زود مثلا ساعت های 6 یا 7 توی این مسیر حرکت کنید یا هم اینکه بعدظهر ساعت 2، اگرم براتون مهم نیست میتونید هرساعتی که دوست داشتید به جاده اسالم به خلخال برید، اما به طور کلی این جاده واقعا زیباست

دیدگاهتان را بنویسید