سفر به روستای تاریخی مریان در دل کوهای تالش

مریان در دل کوهای تالش

مریان یکی از روستاهای سرسبز و با قدمت دیرینه که در شهرستان تالش واقع شده است. ارتفاع این روستای دیدنی از سطح دریا 1080 متر می باشد که دارای آب هوای خنک و پوشش نیمه مرتعی است. و همواره از جاذبه های گردشگری استان گیلان محسوب می شود.

مریان در دل کوهای تالش

مریان کجاست ؟

روستای سرسبز مریان که از توابع مرکزی شهرستان تالش است از مرکز شهر 35 کیلومتر و از شهر رشت 143 کیلومترفاصله دارد و دارای مسیری آسفالته و بسیار زیبا می باشدکه خود از جاذبه های گردشگری این روستا محسوب میشود.

اقتصادمردم مریان

شغل مردمان این دیار بیشتر دامداری می باشد و درکنار آن از امور کشاورزی نیز بی بهره نیستند و علاوه بر تولیدات دامی، محصولات کشاورزی نیز همچون لوبیا و سیب زمینی و میوه هایی مانند: گلابی، سیب، آلوچه  و گردو نیز تولید میکنند. شیرزنان این روستا در همه امور پابه پای مردان خود، کار میکنند و محصولات پشمی مانند: گلیم، جاجیم، جوراب پشمی و … را روانه پنجشنبه بازار هشتپر میکنند.

روستای مریان جدا از این که دارای زیبایی های خدادای فراونی است و هر رهگذری را مدهوش خود میکند دارای بناهای باستانی فروانی نیز هست که هر مسافری را به سمت خود جذب میکند.

جاذبه های گردشگری مریان

کاخ تابستانی سردارامجد

مریان در دل کوهای تالش

سردار امجد که از اواسط دوره ناصرالدین شاه قاجار تا انقلاب مشروطه حاکم کرگان رود تالش بود دارای قدرت و نفوذبالایی درمنطقه بود. او برای پذیرایی از بزرگان و درباریان قاجار تصمیم به ساخت این بنا گرفت. این بنا دارای بخش هایی مجزا که شامل خان نشین محل استقرار نظامیان و اصطبل برای چهار پایان میباشد که اصطبل در دوره مشروطه به آتش کشیده شد.

حمام مریان

مریان در دل کوهای تالش

حمام مریان که بازمانده دوره پرهیاهوی این روستا در دوره قاجار است که درسمت چپ جاده به سمت روستای تاریخی آق اولر واقع شده است.

گورستان مریان

مریان در دل کوهای تالش

گورستان آق اولر مریان که به دوران پیش از تاریخ باستان ایران برمیگردد دارای مساحت بسیار زیاد و به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است. بنای سنگی گورهای چند هزارساله گواهی برتمدن عظیم روستا دارد. گورهای این گورستان به صورت سه طبقه ی دخمه ای، سنگچین شده و مردگان نیز بالوازم مورد نیاز زندگی خود در آن دفن شده اند.

سخن آخر :

مریان روستای تاریخی که علاوه بر جاذبه های تاریخی از مناظر زیبای طبیعی نیز برخوردار است را می توان یک جاذبه گردشگری چهار فصل عنوان کرد. چرا که این روستا از جاده ای مناسب برای سفر در تمام فصول و از همه مهمتر مملو از جاذبه های چهار فصل که هر کدارم در نوبه خود کم نظیر است برخوردار است. شاید دغدغه بسیاری تهیه محل اقامت باشد، اما نگران این مسئله نباشید چرا که با اجاره ویلا های لوس از جیگو می توانید در تالش و حتی اجاره ویلا های کوهستانی در خود مریان سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *