سوباتان بهشتی روی زمین

ییلاق زیبای سوباتان یکی از بی نظیرترین ییلاق های طبیعت گردی گیلان به شمار می رود. ییلاقی سرسبز که از طرف شرق به جنگل های تالش و از سمت غرب به استان اردبیل است همچنین از سمت شمال به رود خانه لیسار و از جنوب نیز به ییلاق اسبومار ختم می شود. جایی که در آن می توانید در دشتی پر از شقایق به تماشای اسب های وحشی بنشینید، از چشمه های آن، آب خنک میل کنید و از دیدنی های این ییلاق زیبا لذت ببرید.

راه دسترسی

سوباتان بهشتی روی زمین

سوباتان در 36 کیلو متری شمال غرب تالش قرار دارد که با دریاچه نئور نیز فاصله ای 21 کیلومتری دارد. همچنین فاصه دریاچه تا لیسار از توابع تالش 22 کیلومتر است که شما می توانید با اجاره ویلاهای ساحلی یا اجاره ویلاهای جنگلی در لیسار یا حتی در خود سوباتان از مناظر فوق العاده این بهشت زیبا استفاده کنید.

آبشار وِرَزان

در ناحیه شمال غربی ییلاق سوباتان روستای سرسبز ورزان قرار دارد که در دل خود آبشاری زیبا به نام ورزان را جای داده است. این آبشار فاصله ای تقریبا چهار کیلو متری تا روستا دارد. آب این آبشار زیبا از رودخانه بزرگ لیسار سرچشمه می گیرد و راه دسترسی به به آبشار چندان دشوار نیست چون با یک پیاده روی همراه با تماشای مناظر زیبای دشت های اطراف می توان به آبشار رسید و از دیدن آن لذت برد.

سوباتان بهشتی روی زمین

دریاچه نئور

در ارتفاعات سمت غرب سوباتان دریاچه ای زیبا به نام  نئور قرار دارد که با ارتفاع 2500 متر از سطح دریا بزرگترین دریاچه یخچالی و آب شیرن منطقه است. در نئور ماهی های خاصی به نام قزل آلای رنگین کمانی زندگی می کند که مخصوص این دریاچه  هستند و هر ساله علاقه مندان به ماهیگیری خود را به اینجا می رسانند که علاوه برماهیگری ازطبیعت بکر آن لذت می برند.

پارک جنگلی آلچالق

در قسمت غربی جنگل های لیسار تپه های کم ارتفاعی وجود دارد که سراسر پوشیده از بوته های درختان آلوچه  هست که به علت آب و هوای ییلاقی رشد قدی نکرده اند. عصرهنگام گردشگران و اهالی این منطقه برای چیدن آلوچه همچنین جمع آوری قارچ به این پارک طبیعی می ورند.

سوباتان بهشتی روی زمین

قلعه خشک

این قلعه باستانی که در قسمت پایین سوباتان واقع شده است برخلاف اسمش قلعه ای سرسبز است که به اقامتگاه بزرگان نیز معروف است و یکی از نقاط دیدنی ییلاق سوباتان به حساب می آید.

سوباتان بهشتی روی زمین

قوری دره، گورستان هفت هزار ساله

وجود گورهای سنگی بزرگ در قوری دره حاکی از گذشته ای باستانی و باقدمت بسیار زیاد می باشد. این قبرستان درفاصله سه کیلومتری از خود دره قرار دارد، که تاریخ آن به قبل از اسلام باز می گردد.

سوباتان بهشتی روی زمین

 

چمنزار بیدَه پِشت

اینجا که به بام سوباتان معروف، است دشتی وسیع و سرسبز است و از اینجا می توان کل منطقه را تماشا کرد. هرساله در بام سوباتان مسابقات محلی مختلفی از جمله اسب سواری برگزار می شود که طرفداران زیادی پیدا کرده است و هرساله خود را به این مسابقات می رسانند.

سوباتان بهشتی روی زمین

گیاهان دارویی در دشت های سوباتان

گلپر

این گیاه از مشهورترین گیاهان شمال ایران است که خاصیت دارویی دارد و به عنوان ادویه نیز استفاده می شود. سالانه چندین تن از این گیاه خودرو  توسط مردم سوباتان برداشت و روانه بازار می شود.

سوباتان بهشتی روی زمین

پونه

در سوباتان هر کجا آبی دیده شود قطعاً گیاهی به نام پونه نیز کنار آب وجود دارد که بوی دلنشینی دارد. این گیاه معمولا همراه ماست مصرف می شود. و در تهیه ترشی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

بومادران

سوباتان بهشتی روی زمین

به این گیاه علف هزار برگ نیز گفته می شود. مردم  ییلاق سوباتان از بومادران برای درمان بواسیر و تب استفاده می‌کنند. بعضی از روستایی‌های این منطقه در زمین‌های خود بومادران کشت می کنند تا کمک خرجشان باشد.

سخن آخر

خب اگر ذره ای علاقه به طبیعت داشته باشید، حتما فکر سفر به سوباتان به سراغ شما آمده است. منطقه ای مبرا از دنیای اطراف و واقعا قطعه ای از بهشت، روی زمین. اگه قصد سفر شمال را دارید، به هیچ وجه این بهشت زمینی را فراموش نکنید. برای سفر به سوباتان می توانید محل اقامت خود را در شهر تالش، لیسار یا حتی خود سوباتان با جیگو تامین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید