فومَن یکی از شهرهای استان گیلان و مرکز شهرستان فومن است. این شهر در ناحیهٔ جلگه‌ای گیلان قرار دارد و در میان باغ‌ها و جنگل‌ها و کوهستان‌ها و شالیزارها محصور شده‌است. فومن را به خاطر مجسمه‌های زیادی که در آن وجود دارد با نامِ شهر مجسمه‌ها نیز می‌شناسند. از زیبایی‌های دیگر این شهر می‌توان به وجود درختان چنار بسیار زیاد در خیابان‌های آن اشاره کرد. فومن به علت داشتن جاذبه‌های تاریخی-گردشگری مانند ماسوله و قلعه رودخان و همچنین کلوچهٔ فومن معروف است.

برای ایام تعطیلات خود تصمیم به سفر گرفته اید؟! در هنگام سفر اولین جایی که به ذهن هر شخص می رسد، سفر به شمال کشور است. استان های گیلان، مازندران و گلستان؛ همان طور که می دانید استان مازندران به دلیل نزدیکی به پایتخت، مسافران زیادی را همه روزه پذیرا می باشد و در این بین استان گیلان طبیعت بکر و دست نخورده خود را حفظ کرده است. به دلیل آب و هوای معتدل و فوق العاده خود، مکان بسیار مناسبی برای سفرهای چند روزه شما می باشد. ما در اینجا قصد معرفی شهر فومن را داریم. این شهر به دلیل جاذبه های گردشگری بی نظیری که دارد، در میان مردم محبوبیت فراوانی به دست آورده است. پس اگر قصد مسافرت یا آشنایی با شهر فومن را دارید، ما را تا انتها همراهی کنید.

معرفی شهر فومن و جاهای دیدنی فومن

اولین مواردی که در هنگام سفر به آن توجه می کنیم، آب و هوا است تا لباس های مناسبی را همراه خود داشته باشیم. اگر بخواهیم این شهر را از نظر آب و هوایی بررسی کنیم، شباهتش را به وضعیت عمومی آب و هوایی استان گیلان می بینیم. در نتیجه این شهر نیز دارای اقلیم مرطوب و معتدل است. بر اساس آمار به دست آمده شهر فومن جزء مناطق بسیار مرطوب به حساب می آید. میانگین دما در این شهر 15/7 درجه سانتیگراد و میزان بارندگی به طور متوسط در سال به 1275 میلی متر می رسد. مقدار رطوبت در این شهر زیبا هیچ زمانی به کمتر از 70% نرسیده است. به همین دلیل برای سفر به این شهر بهتر است، خودتان را برای هوای شرجی آماده کنید. شهر فومن به دلیل ابری بودن و بارندگی زیاد، طبق محاسبات انجام شده، فقط یک سوم کل سال آفتابی است. همچنین فقط 11 روز در سال، می توانید روزهای یخبندان را در آن ببینید. با تمام موارد گفته شده، در معرفی شهر فومن می توان به هوای مطلوب آن اشاره کرد. (با توجه به گرمای متوسط و رطوبت زیاد)

هواپیما: اگر بخواهید به صورت هوایی به این استان سفر کنید، از طریق فرودگاه سردار جنگل رشت می توانید اقدام کنید. در این فرودگاه هرروزه پروازهای منظم از تهران و بالعکس موجود است. همچنین شما می توانید از شهرهای بزرگی مانند بندرعباس، اصفهان، مشهد و… نیز به رشت پرواز نمایید. بعد می توانید با ماشین هایی که همه ساعته در رشت وجود دارند، به شهر فومن بروید.

ماشین شخصی (سواری): این شهر در مسیر جاده ای بسیار سر راست و مناسبی قرار دارد و شما می توانید در راه آمدن از شهر تهران از دو مسیر متفاوت به این شهر برسید. (قزوین-رشت و چالوس-رشت) و پس از 30 کیلومتر رانندگی، به این شهر برسید. اگر مسیر قزوین-رشت را انتخاب کنید، از تهران تا فومن حدود 6 ساعت رتنندگی خواهید کرد.

اتوبوس: اگر بخواهید از طریق اتوبوس به این شهر سفر کنید، با مشکلی مواجه نخواهید شد، زیرا همه روزه اتوبوس هایی از این مسیر وجود دارد.

قطار: بهترین راه سفر به استان گیلان، قطار است، زیرا مسیر بسیار زیبا و دیدنی ای دارد. شما می توانید از تهران با قطار به رشت آمده، سپس با تاکسی و سواری های بین راهی به شهر فومن بروید.

مسیر دسترسی به شهر فومن

به روستای پلکانی ماسوله رفته اید؟! زمانی که در میان مه، نصف خانه ها دیده نمی شوند؟ این حالت را در فصل پاییز می توانید به وفور ببینید. همچنین زمانی که باران به صورت نم نم بر روی صورتتان می نشیند، زیبایی را چند برابر می کند. گل های زیبایی که در فصل بهار می رویند و بوی آن ها فضا را پر می کند، حس زندگی دوباره را به وجود می آورند، در میان تمامی زیبایی های این شهر قدم زده اید؟

به جنگل های زیبای شهر فومن، جاده ای که رشت را به فومن وصل کرده است، رفته اید؟ خانه های بومگردی که در اطراف این شهر، پذیرای مسافران است. فصل های بهار و پاییز رویایی ترین حالت های شهر فومن بوده و سفر در این دو فصل، می تواند به فراموش نشدنی ترین سفرهای زندگی تان تبدیل شود.

و در آخر از دلایل سفر به این شهر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این شهر مرکزیت خوبی برای دسترسی به مسیرهای تاریخی و طبیعتگردی مانند ماسوله، گشترودخان، قلعه رودخان و… است.
  • کلوچه سنتی و شیرینی جات بومی که در این شهر پخت می شود، زبانزد همه مردم ایران می باشد.
  • از معروف ترین پارک های استان گیلان می توان به پارک شهر فومن اشاره کرد که دارای مجسمه های قدیمی بوده که بر اساس فرهنگ و مردم شناسی ساخته شده اند.
  • در معرفی شهر فومن، از مسیرهای طبیعت گردی آن می توان به روستایی آلیان و دره های جیرده رودبار و کوریه اشاره کرد. همچنین جنگل های زیبا و دیدنی شولم رودبار که در ابتدای جاده ماسوله وجود دارد، مسیر فوق العاده ای برای طبیعت گردان به حساب می آید.
  • از مکان هایی که برای مردم فومن حالت معنوی دارد می توان به بقعه سبزقبای روستای شنبه بازار اشاره کرد.
جاذبه های شهر فومن

هرچیزی که لازم است درمورد قلعه رودخان بدانید!

قلعه رودخان تابه حال به زمان های قدیم فکر کرده اید؟ زمان هایی که پادشاهان زندگی می کردند؟ اگر به تاریخ علاقه مند هستید، شاید برایتان جالب باشد به قلمرو پادشاهان مختلفی که قلعه خود را در نوک کوه ساخته اند، بروید؟ به نظر شما قلعه رودخان با این همه عظمتی که دارد، چرا در…

منطقه ی حفاظت شده گشت رودخان و سیاه مزگی

یکی دیگر از جاذبه های زیبا و گردشگری در فومن منطقه «گشت رودخان و سیاه مزگی» است. این مکان به دلیل پوشش گیاهی بومی و جنگل های بی نظیر هیرکانی، رودهای متعدد خروشان و باغ های وسیع چای به یکی از مناطق چشم نواز و زیبا برای گردشگران تبدیل شده است. این بخش از فومن زیستگاه گونه های زیادی از…

بقعه سبز قبا

در روستای شنبه بازار فومن آستان مقدس امامزاده سبز قبا (ع) واقع است. در نزدیکی این امامزاده درختی کهنسال  و تنومندی وجود دارد که مردم پارچه های سبز رنگی را به امید حاجت روا شدن به آن وصل میکنند که به اسم درخت آقا دار معروف شده است.

هر آنچه که باید در مورد روستای فوشه فومن بدانید!

فومن در استان گیلان قرار دارد و به دلیل مکان های گردشگری فراوان معروف می باشد. شما از آن دسته افرادی هستید که از مناطق شهری، آب و هوای آلوده، ترافیک فراوان، تجملات بیش از حد و… فراری می باشید؟! اگر جوابتان مثبت است، بهتر از در ادامه ما را همراهی کنید تا با روستای…

پارک فومن

پارک فومن؛ معرفی، دستیابی، راهنمای گردشگری آیا تا به حال به زنان روستایی شمال که پا به پای مردان خود بر روی زمین های برنج، در نگهداری از دام ها و… توجه کرده اید؟! زنان و دخترانی که علاوه بر کشاورزی، کارهای خانه را نیز انجام می دهند. در شهر زیبای فومن پارک بسیار قشنگی…

معرفی ماسوله | مسیر، جاهای دیدنی، راهنمای گردشگری

شهر تاریخی و توریستی ماسوله   به شهر زیبای ماسوله سفر کرده اید؟ شهری پلکانی بر فراز کوه ها! این شهر یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری فومن در استان گیلان به حساب می آید. شهری تاریخی که بافت قدیمی خود را حفظ کرده است. در آلبوم هر کسی عکسی در این مکان زیبا…

برای مشاهده مقالات ویژه و اختصاصی کلیک کنید

برای مشاهده مقالات ویژه و اختصاصی کلیک کنید