رودبار شهر تاریخ و طبیعت

رودبار شهر تاریخ و طبیعت

رودبار از شهر های زیبای گیلان می باشد که در جنوب این استان واقع شده است. رودبار شهر تاریخ و طبیعت نیز لقب دارد،  این شهر در دامنه كوه هاي البرز و تالش، در كناره رودخانه ی زیبای  سفيد رود و در امتداد باغهاي پوشیده از درخت زيتون قرار دارد. رودبار يك شهر بین راهي و عبوري است و به همين دليل بسياري از مسافران هنگام عبور از آن اقدام به خريد از محصول عمده رودبار يعني زيتون و فراورده هاي آن می کنند. رودبار دارای آب و هواي مديترانه اي است كه داراي زمستانهاي معتدل و اندكي مرطوب و تابستانهاي گرم و خشك مي باشد.

راه دسترسی

این شهر در ۶۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد.

جاذبه های گردشگری

کوه درفک

رودبار شهر تاریخ و طبیعت

کوه درفک که در ارتفاع 2800 متری از سطح دریا قرار دارد، در فاصله 30 کیلومتری از رودبار واقع شده است. منطقه درفک بسیار سرسبز و پوشیده از انواع  گیاهان زیبای بزرگ و کوچک است که بعضی روزها مه غلیظی آنها را احاطه می کند. در این منطقه چندین مکان بوم گردی نیز احداث شده است.

چشمه آب گرم ماستخور

رودبار شهر تاریخ و طبیعت

 رودبار شهر تاریخ و طبیعت چشمه آب گرم ماستخور را در دل خود دارد. این چشمه شفا بخش طبیعی در دهکده ماستخور و در 5 کیلومتری از رودبار واقع شده است. اهالی این منطقه آب گرم این چشمه را به خزینه هایی هدایت و در آن استحمام می کنند و به گفته اهالی این منطقه برای درمان بسیاری از بیماری ها مانند: بیماری‌های چشم، بیماری‌های استخوانی و رماتیسمی مفید می باشد.

تپه مارلیک

رودبار شهر تاریخ و طبیعت

این تپه باستانی در غرب سفید رود و در دره ی گوهر رود از توابع رود بار قرار دارد. مارلیک دارای تمدنی بزرگ و 3000 ساله می باشد که در آن باستان شناسان آثار باستانی زیادی از تمدن به جای مانده در آن را کشف کرده اند.

سلانسر رودبار

رودبار شهر تاریخ و طبیعت

سلانسر یکی از روستاهای ییلاقی رودبار می باشد که به علت پوشش گیاهی کم نظیر و جذابش که بیشتر اوقات سال پوشیده از مه است. وجود چشمه های متعدد به زیبایی های این روستا افزوده است. اگر شما هم مجذوب این روستای کوهستانی شده اید، میتوانید با اجاره ویلاهای کوهستانی بدون نگرانی به این روستای زیبا سفر کنید.

دریاچه ویستان بره سر

رودبار شهر تاریخ و طبیعت

این دریاچه ی زیبا که در دل جنگل خود نمایی می کند در 56 کیلومتری رودبار قرار دارد. این دریاچه به علت واقع شدن در داخل جنگل چشم انداز کم نظیری را رقم زده است که هر طبیعت دوستی را سمت خود جذب می کند.

آبشار کلشتر

رودبار شهر تاریخ و طبیعت

آبشار کلشتر در روستای کلشتر و در جنوب غربی رودبار قرار دارد. که ارتفاع این آبشار به بیش از 20 متر می رسد. این آبشار زیبا که در دل جنگل واقع شده به علت دسترسی آسان به آن از مکان های پر بازدید رودبار به شمار می آید.

منطقه حفاظت شده سیاهرود

رودبار شهر تاریخ و طبیعت

این منطقه حفاظت شده در 35 کیلومتری شمال شرقی رودبار واقع شده است. که دارای مساحتی به اندازه 282891 هکتار است که شامل جنگل های انبوه، اراضی مرتعی و اراضی کشاورزی وسیع، دره‌های عمیق و پرآب، مناطق صخره‌ای، چشمه‌های  متعدد و رودخانه‌های پر آب می‌شود. از جمله برخی گونه‌های جانوری مهم در این منطقه می‌توان به گربه وحشی، پلنگ، خرس قهوه‌ای، مارال، گراز، شوکا، تشی، شغال و راسو اشاره کرد. یکی از مهم‌ترین گونه‌های گیاهی منطقه سیاهرود، سوسن چلچراغ نام دارد که با شهرتی جهانی، از ارزشمندترین گونه‌های گیاهی ایران است.

چشمه آب معدنی داماش

رودبار شهر تاریخ و طبیعت

چشمه معروف آب معدنی داماش که ارتفاع 2200 متری از سطح دریا در ارتفاعات رودبار واقع شده است. که با طی مسافت 40 کیلومتری از طرف لوشان به سمت جیرنده می توان به آنجا رسید.

غار یخی درفک

رودبار شهر تاریخ و طبیعت

این غار که در منطقه شکار ممنوع درفک و در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا واقع شده است. به عنوان یخچال طبیعی مورد  استفاده قرار می گیرد، چون که در طول  تمام ایام سال، حتی در گرم ترین روزهای فصل تابستان برف و یخ را درون خود نگه می دارد. به همین دلیل است که چوپانان این منطقه از این غار برای تامین آب مورد نیازشان استفاده می کنند. غار درفک دهانه نسبتا پهناوری دارد، اما ارتفاع این دهانه بسیار کم است و برای ورود به آن نیاز به تجهیزات غار نوردی و یخ نوردی خواهید داشت. این غار شگفت انگیز طولی حدود ۱۰۰ متر و عرضی حدود ۴۰ دارد.

چشمه آب معدنی سنگرود

رودبار شهر تاریخ و طبیعت

این چشمه معدنی که در سنگرود رودبار واقع شده است دارای خاصیت دارویی برای درمان بیماری های رماتیسم، ناراحتی‌های استخوانی و همچنین بیماری‌های پوستی است.

غار اسپهبدان

رودبار شهر تاریخ و طبیعت

غار اسپهبدان مربوط به عصر آهن است و در شهرستان رودبار، بخش خورگام، دهستان خورگام، روستای شاه شهیدان واقع شده است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *