بندر انزلی مقصدی بی نظیر برای سفر

انزلی

شهر بندر انزلی مقصدی بی نظیر برای سفر است، در غرب استان سرسبز و زیبای گیلان و در 40 کیلومتری رشت واقع شده است. این شهر به علت بندری بودن و داشتن شرایط منطقه آزاد، از دیرباز اهمیت تجاری و گردشگری زیاد برخوردار بوده. بندر انزلی دارای هوای مرطوب بوده و نیز یکی از پر بارش‌ ترین شهرهای شمال  است. و با داشتن مناطق گردشگری خاص و منحصر به فرد از مقصد های اصلی هر مسافری می باشد.

بندر انزلي دومين شهر پرجمعيت استان گيلان و به صورت خطي در طول حدود 15 كيلومتر از سمت شمال به درياي خزر و از جنوب به تالاب انزلي محدود مي شود و آبراهه اي كه ارتباط دريا و تالاب را برقرار مي سازد شهر را به دو قسمت شرقي (غازيان) و غربي (انزلي) تقسيم نموده است.این شهر در زمان پهلوی با نام بندر پهلوی شناخته می‌شد و به خاطر وجود گمرک و ارتباط تجاری با خارج از ایران، به دروازه اروپا معروف بود.

موقعیت جغرافیایی :

بندر انزلی در طول جغرافیایی ۴۹ درجه و ۲۸ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۷ درجه و ۲۸ دقیقه واقع شدهاست و ارتفاع آن از سطح دریا منهای ۲۶ متر میباشد. بندرانزلی از شمال به دریای خزر از جنوب به شهرستان صومعه سرا از شرق به شهرستان رشت و از غرب به شهرستان رضوانشهر متصل میباشد.

شهرستان بندرانزلی در ناحیه‌ای کاملاً جلگه‌ای به صورت طولی و در ساحل دریای خزر واقع شده و دارای آب و هوای معتدل مرطوب می‌باشد.جمعیت این شهر  طبق آخرین سرشماری سال ۱۳۹۵ برابر با ۱۴۸٬۵۶۴ نفر می باشد‌.

جاذبه های گردشگری انزلی کدام هستند ؟

در این مطلب سعی در شناخت مکان های تاریخی و تفریحی شهرستان بندر انزلی داریم . این مکان ها عبارت اند از :

تالاب انزلی

تالاب انزلی

تالاب بزرگ انزلی که یکی از نقاط مهم گردشگری انزلی به شمار می رود. که مسافران سوار بر قایق از کنار گل های نیلوفر آبی عبور می کنند. در این تالاب از چندین گونه پرنده، ماهی، و موجودات گیاهی اکوسیستم حفاظت می شود. در انتهای مسیر تالاب نیلوفرهای آبی با جلوه های زیبا به چشم می خورد و همچنین این منطقه از مکان های اصلی رویش گل های نیلوفر آبی و زندگی پرستو های دریایی است.

این تالاب یکی از زیباترین تالاب های کشور می باشد که در آن نیلوفر های آبی زیبا قابل مشاهده است.  و در گوشه های آن نیزار ها و لاله های دریایی وجود دارد. در این تالاب ۱۰۰ گونه پرنده و ۵۰ گونه ماهی زندگی می کنند و هم چنین میزبان پرندگان بومی و مهاجر نیز می باشد. شما می توانید با قایق سواری در این تالاب ، از نیلوفرهای آبی زیبای آن لذت ببرید ‌. همچنین در اطراف تالاب انزلی مکان های گردشی و تفریحی دیگری مثل :

اسکله چوبی آبکنار ، پارک ساحلی پاسداران ،کلوب ساحلی ، مرکز خرید کاسپین وجود دارد که میتوانید از آن ها لذت ببرید.

 

تالاب سرخانکل

تالاب سرخانکل بخشی از مجموعه تالاب انزلی است، که در قسمت میانی آن واقع‌ شده است و سرخانکل به عنوان تنها مسیر رسیدن به نیلوفرهای آبی است. این تالاب پناهگاه حیات وحش است و در فصل زمستان وجود پرندگان مهاجر همچون :  قو، غاز، چنگر و انواع مرغابی ها، طاووسک، یلوه و  کاکایی زیبایی این تالاب را دو چندان کرده .این تالاب دارای دو نوع ماهی می باشد. ماهیان بومی که شامل :سوف، هشترخان، کپور، سیم، شوک(اردک ماهی) و ماهیان مهاجر از قبیل ماهی سفید،سفید کولی و سیاه کولی اشاره کرد.

یکی از اتفاقات جذاب و زیبا در تالاب ، تخم‌گذاری پرستوهای مهاجر روی یک گیاه شناور آبزی به نام «سکوله‌‌خیز» است همچنین پوشش اصلی و غالب گیاهی تالاب انزلی  نی و لوئی است.

شهرداری بندر انزلی

شهرداری بندر انزلی

عمارت زیبای شهرداری انزلی که بنای آن در زمان پهلوی ساخته  شده است، در قسمت بالای پارک بلوار واقع شده است و یکی از مکان های مورد توجه گردشگران می باشد.

باغ پرندگان

مجموعه بهشت پرندگان با مساحتی در حدود 2 هکتار در نزدیکی فاز تجارت و گردشگری منطقه آزاد انزلی اقامتگاه پرندگان مهاجر و محلی در اکثر اوقات سال می‌باشد که گونه های مختلف پرندگان و ماهی ها را دارا می باشد. وجود قایق پدالی برای قایق سواری و پل چوبی در این مجموعه  با نورپردازی زیبا ، این باغ را به یکی از جاذبه های ویژه ی شهر انزلی تبدیل کرده است .

پارک ساحلی بندر انزلی

پارک ساحلی بندر انزلی

در نزدیکی اسکله انزلی بلوار ساحلی واقع شده است که قدمتی دیرینه دارد. در واقع آنچه که موجب جذابیت و خاص بودن این پارک ساحلی شده سبک معماری منحصر به فرد آن، که از سبک نوین و اروپایی الهام گرفته، است. به طوری که می توان گفت پارک ساحلی انزلی نخستین پارکی به شمار می رود که در ایران به سبک اروپایی ساخته شده است.

بلوار ساحلی چشم انداز فوق العاده زیبایی به بندر، اسکله و دریای زیبا خزر دارد، از این رو بازدید از آن برای گردشگران می تواند بسیار لذت بخش باشد. از جمله جاذبه هایی که می توان در بلوار ساحلی آن ها را مشاهده نمود می توان به رقص نور امواج در کناره موج شکن، رفت و آمد کشتی ها در اسکله، قایق موتورهای تندرو، آلاچیق ها، پلکان های خوش ساخت، درختچه های تزئینی، مجسمه زیبا شیر، پرواز زیبا پرندگان و … اشاره کرد. اگر از نمای بالا به این پار نگاه کنیم مانند تفنگی است که روسیه را نشانه گرفته است و به پارک تفنگ انزلی نیز معمولا اشاره ازش نام برده می‌شود.

کاخ موزه‌ نظامی انزلی

کاخ موزه‌ نظامی انزلی

در منطقه میان پشته و بین پل غازیان و پل انزلی کاخ موزه بندر انزلی قرار گرفته است. این موزه به نوعی به عنوان موزه نیرو دریایی شهر انزلی استان گیلان شناخته می‌شود. این بنا برای سال‌های زیادی به عنوان اقامت گاه تفریحی خاندان پهلوی مورد استفاده قرار گرفته است. اما امروزه به موزه تبدیل شده است. محوطه ی بیرونی کاخ ، یک باغ با تجهیزات جنگی و نفربر و تجهیزات دریایی و یک‌ کافه سنتی می باشد. طبقه هم کف کاخ نیز شامل اتاق ها و‌ سرویس های بهداشتی می باشد . در تعدادی از اتاق ها ، هدایا و پیش کشی ها ( اسحله ، تندیس و …) که  از ملل و دولت های مختلف به شاه تقدیم می شده نگهداری می شود . طبقه ی فوقانی هم  شامل سالن پذیرایی و اتاق فرح دیبا و حمام و سرویس بهداشتی میشود .

دهکده‌ی ساحلی بندر انزلی

دهکده‌ی ساحلی بندر انزلی

دهکده زیبای ساحلی بندر انزلی که در زمان پهلوی ساخته شده است. این دهکده یکی از بزرگ‌ ترین باغ شهر های ایران می باشد. این شهرک در منطقه غازیان انزلی  قرار دارد و از طراحی بسیار زیبایی برخوردار می باشد. این دهکده دارای امکانات رفاهی همچون رستوران، فروشگاه، پارک، مسجد، منطقه شنای برادران و خواهران، زمین‌های ورزشی، ویلاهای ساحلی، آلاچیق و … است.

کشتی تفریحی میرزاکوچک‌خان

کشتی تفریحی میرزاکوچک‌خان

کشتی تفریحی میرزا کوچک خان انزلی  که در ژاپن ساخته‌ شده دارای ۵ طبقه، ۷۴ متر طول، ۱۲ متر عرض، ۲۰ متر ارتفاع و ۲۷ کابین درجه‌ یک و دو، با گنجایش حدود ۲۵۰ مسافر است. این کشتی می‌تواند بین استان‌های ساحلی و خارجی تردد کند و مرکز اقامتی آن در حد هتل ۴ ستاره است.

بازار بزرگ کاسپین انزلی

بازار بزرگ کاسپین انزلی

بازار بزرگ کاسپین که یکی از بزرگترین بازاهای بندر انزلی است. در این بازار می توانید همه چیز از جمله پوشاک و عطر به قیمت مناسب تهیه کنید.

پل غازیان انزلی

پل غازیان انزلی

پل زیبای غازیان که به طول 210 متر بر روی رودخانه انزلی، و در داخل شهر انزلی قرار دارد. در زمان خود یکی از پل‌های پیشرفته جهان به شمار می رفت و بر همین اساس، جزو پل‌ های تاریخی ایران به ثبت رسیده‌ است.

پارک جنگلی بندر انزلی

پارک جنگلی بندر انزلی

این پارک در ورودی از سمت رشت در قسمت شرقی انزلی قرار دارد. این پارک برای رفاه حال مسافران احداث شده است  و مسافران و گردشگران می توانند با برپایی چادر در مکانهای مخصوص به استراحت پرداخته و با اجاره انواع ویلاهای جنگلی از چشم انداز زیبای آن لذت ببرند.

آکواریوم انزلی

آکواریوم انزلی

آکواریوم بزرگ منطقه آزاد انزلی بزرگترین مجموعه تفریحی و گردشگری آکواریوم و باغ خزندگان ایران، اوایل تیرماه‌سال ۱۳۹۷ در منطقه آزاد انزلی افتتاح شد. طرح احداث این مجموعه تفریحی و گردشگری با ایده ای نو و خاص طراحی شده‌ است. این مجموعه در زیربنایی به مساحت بیش از ۱۰ هزار متر مربع و در چهار طبقه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی راه‌اندازی شده‌است.

در آکواریوم انزلی بزرگترین تونل آکواریوم کشور، باغ خزندگان، شهربازی، بولینگ، سینمای چندبعدی، سوئیت اقامتی و بخش‌های تجاری و خدماتی وجود دارد. در این آکواریوم گونه‌های مختلفی از زیباترین و نادرترین ماهی‌ها از پنج قاره جهان به نمایش گذاشته شده‌است.

حافظیه‌ی انزلی

حافظیه‌ی انزلی

بنایی که به سفارش شهرداری این شهر و در مجاورت همان اداره ساخته شد که در این مکان به برگزاری کنسرت ها و جشن ها می پرداختند و به دلیل شباهت این ساختمان به حافظیه ی شیراز، حافظیه ی انزلی نام گرفت.

کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس انزلی که از جاذبه های گردشگری است در سالهای اخیر به همت ارامنه، مرمت و بازسازی شده است. این کلیسا سومین کلیسای شهر و یکی از بناها و جاذبه های تاریخی آن به شمار می آید. تاریخ ساخت و قدمت بنای کلیسای مریم مقدس به دوران قاجاریه نسبت داده می شود. این کلیسا در سال 1885 با هزینه شخصی آواک ملک الله وردیان که از ارامنه شهر بود بنا گردید.  .سقف زیبای کلیسا نیز بر روی چهار ستون قرار گرفته و گنبد ناقوس خانه بنا دارای شش ستون در قسمت فوقانی ورودی سمت غرب می باشد.کلیسای مریم مقدس در مراسم های مختلف، پذیرای ارامنه شهر و دیگر مهمانان می باشد.

موج‌ شکن انزلی

موج‌ شکن انزلی

موج‌شکن زیبای بندر انزلی برای جلوگیری از خسارت موج به کشتی ها و قایق ها طراحی شده بود. ولی اکنون محلی شده برای تماشای منظره ای زیبای خزر و گرفتن عکس و سلفی های به یاد ماندنی.

برج ساعت انزلی

برج ساعت انزلی

مناره یا برج ساعت انزلی در سال 1194 هجری شمسی و در زمان حکومت ناصرالدین شاه ساخته شده است و هنوز هم عقربه های آن به درستی ساعت را نشان می دهند. این برج یکی از قدیمی  ترین و زیبا ترین بناهای شهر انزلی محسوب می شود.

مجتمع تجاری ستاره‌ی شمال

مجتمع تجاری ستاره‌ی شمال

مجتمع تجاری ستاره شمال که در قسمت منطقه آزاد انزلی حدود ۲۱۰۰۰ مترمربع مساحت دارد و در چندین طبقـه تجاری با معماری خاص و زیبا به عنوان اولین مجتمع در منطقه آزاد انزلی به حساب می‌آید. که در اکثر روزهای سال مخصوصا بهار و تابستان بازار پر رونقی را دارد.

منطقه‌ ی ساحلی زیباکنار

منطقه‌ ی ساحلی زیباکنار

یکی از دلایلی که بندر انزلی مقصدی بی نظیر شده است، ساحل زیباکنار می باشد. منطقه ساحلی زیبا کنار به علت نزدیکی به منطقه ویژه آزاد بندر انزلی و همچنین مسیر دسترسی مناسب مورد توجه خاص گردشگران ایرانی و خارجی است و همه سال میزبان هزاران مسافر داخلی و خارجی می باشد.

قبرستان لهستانی ها

قبرستان لهستانی ها

قبرستان لهستانی ها قبرستانی است که در آن لهستانی های بازگشته از شوروی سابق در آن دفن شده اند. این افراد که از طریق بندر انزلی به ایران پناهنده شدند بودند در روزهای اول بر اثر گرسنگی و بیماری جان خود را از دست دادند. همچنین در این گوستان تعداد ۶۳۹ لهستانی به خاک سپرده شده‌اند.

ساحل جفرود

در انزلی سواحل بسیاری وجود دارد که جذابیت های خاصی دارند و یکی از آنها که ساحلی بکر و زیبا می باشد ساحل جفرود است. در ساحل جفرود تفریحات دریایی و ساحلی زیادی همچون قایق سواری، جت اسکی، موتور چهار چرخ، اسب سواری، والیبال ساحلی و غیره به چشم می خورند و مردم محلی و روستاهای اطراف و همین طور مسافران و گردشگران از این تفریحات لذت می برند. همچنین طرح شنا ساحلی در این منطقه وجود دارد که از بزرگترین و مجهزترین طرح های شنای شمال کشور می باشد.

این طرح  هم برای بانوان و هم آقایان می باشد.این طرح از امکانات کاملی مثل : تخت های آفتاب گیر و چترهای آفتاب گیر ساحلی، فضای سبز زیبا متناسب با ساحل،زمین والیبال ساحلی، اتاق کمکهای اولیه و اورژانس، انتظامات و ناجیان غریق، کافی شاپ، رستوران و …  را شامل می شود . هم چنین برای اقامت از هتل زیبای نرگس در ساحل جفرود می توانید استفاده کنید‌.

بقعه بی بی حوریه

در شهر انزلی چند زیارتگاه وجود دارد که از معروف ترین آن بقعه بی بی حوریه می باشد . بی بی حوریه از فرزندان امام موسی کاظم ( ع) و خواهر امام رضا (ع)  می باشند که رفتن به این مکان می تواند حس خوبی برای دوستدارن و مسافران ایجاد کند. این مکان متبرک در روستای شالور در نزدیکی غازیان و مسیر انزلی به رشت قرار دارد. ساخت این زیارتگاه به دوران صفویه و اوایل قرن دهم می رسد. از معماری و زیبایی های این زیارتگاه می توان به سقف هشت ضلعی، کاشیکاری‌های منقش و آیینه‌کاری‎های زیبای آن اشاره کرد.  ضریح این بقعه‌ی متبرکه روی سنگ مرمر قرارگرفته است و  رنگ فیروزه‌ای زیبای  گنبد بقعه بی بی حوریه و مناره‌های استوار آن زیبایی آن را دو چندان کرده است .

در این قسمت برای مسافرتی‌ راحت، لیستی از برترین هتل ها و رستوران و کافی شاپ های موجود در این شهر زیبا تهیه کرده ایم .

هتل های بندر انزلی

هتل بهشت تالاب بندر انزلی

هتل سفیدکنار بندرانزلی

هتل دلفین بندر انزلی

هتل دنیز بندر انزلی

هتل الماس بندر انزلی

هتل آپارتمان سفیر بندر انزلی

هتل آپارتمان ملل بندر انزلی

هتل جهانگردی بندر انزلی

هتل آپارتمان ناز خزر بندر انزلی

هتل پرشین بندر انزلی

هتل امیران بندر انزلی

هتل گیلار بندر انزلی

هتل آپارتمان مجتمع توریستی تهران بندر انزلی

هتل مدائن بندر انزلی

 

رستوران های بندر انزلی

۱) پیتزا لند بندر

2) پیتزا پیچ

3) فست فود دومینو

4) کافه بین الملل

5) کافی شاپ دلفین

6) کافه راش

7) فست فود ماکارا

8) فست فود دارکوب

9) کافه رستوران دهکده

10) کافه رستوران سوپرایز

11) کافه رستوران دهکده ساحلی

12) کافه رستوران جلگه

13) کافه رستوران مولانا

14) رستوران حاج مرتضی

15) کافه رستوران دهقان

16) رستوران ساحلی هتل دلفین

17) رستوران دریایی نیلوفر آبی

18) رستوران ساحل قو

19) رستوران سنتی گیله وا

20) رستوران تی نان تی کباب

21) رستوران سیمرغ

22) رستوران مارال

23) رستوران مروارید

24) رستوران سینا

25) بستنی فروشی دایی حسین

26) بستنی فروشی نعمت (شعبه بندر انزلی)

اشتراک‌گذاری

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *